EDIUS 9 Türkiye’de satışa sunuldu

EDIUS 9 Türkiye’de satışa sunuldu

Grass Valley’in olağanüstü güçlü ve güvenilir bir video kurgu çözümü olan EDIUS’un en yeni sürümü 9, Türk editörlerle buluştu.

EDIUS’un yeni versiyonu 9, High Dynamic Range (HDR) videoları, diğer kurgu yazılımlarından farklı olarak içe aktarma, düzenleme ve çıktı alma dahil tüm işlemleri en kullanıcı dostu bir şekilde destekleyecek. EDIUS 9 var olan Log’lara ek olarak, Sony ve Panasonic kameralar tarafından sağlanan birkaç yeni Hibrit Log Gamma(HLG) için de tam destek verecek. HLG ile videolar standart bir ekranda harika görünecek ve hatta bir HDR monitörde çok daha göz alıcı görüntüler sunacak. Ayrıca EDIUS 9 kaydedilen renk uzayını(color space) algılayabilecek ve kurguda hiçbir işlem gerektirmeden otomatik olarak doğru ayarları uygulayacak.

EDIUS 9, profesyonel kameralar, dronelar, aksiyon kameraları ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki HDR kaynaklarını (PG & HLG) destekleyecek, SDR ve Log’dan HDR’ye dönüştürerek ve aynı timeline içinde SDR ve HDR görüntülerin kurgusuna imkan verecek. Uyumlu capture ve ön izleme kartları ve monitörlerle gerçek bir HDR ön izlemeye sağlayacak. HDR projelerden, HDR TV’lerde izleme ve YouTube’da yayınlama için (H.264, 10bit, 4:2:2 olarak) çıktı(export) alınabilecek.
Bunun da ötesinde EDIUS 9, BT.2020 ve BT.2100 de dahil olmak üzere çok çeşitli renk uzaylarına destek verecek. Ayrıca Canon C200’ün 10bit Cinema DNG formatının yanısıra Cinema Raw Light’a da destek verecek.

Edius 9’da kurumsal müşteriler için yeni bir lisans modeli olan Floating License(Yüzer lisans) modeli geliyor. Çok sayıda lisans kullanan büyük kurumlara esneklik sunacak bu model, EDIUS’un kurulu tüm bilgisayarlarda kullanılmasını sağlayacak. Bir account’a tanımlanan lisanslarda aynı anda aktif olan lisanslar dikkate alınacak ve satın alınan adet kadar kullanıcı aktif olabilecek.
Ayrıca EDIUS 9, bulut tabanlı çalışan kurumlar için de materyallere doğrudan erişimi mümkün kılacak, böylece büyük miktarda veri yüklemek ve indirmek zorunda kalınmayacak.

Grass Valley daha önce de olduğu gibi, EDIUS 9’a yaklaşık 2 yıllık kullanım ömrü boyunca sürekli olarak daha fazla özellik eklemeye devam edecek ve yine hepsi ücretsiz olacak. Bunlar yeni araçlar ve özellikler olabilecek, örneğin EDIUS kullanıcılarının talep ettiği birden fazla görüntünün otomatik ses senkronizasyonu(özellikle düğün çekimleri veya müzik klipleri için), H.265 dosya çıktısı almak, 8K ve yüksek kare hızı desteği gibi. “Closed caption titling” ve arka planda render desteği de ücretsiz olarak EDIUS 9 Workgroup’ta sunulması planlanan güncellemeler arasında.

EDIUS’un Türkiye’deki resmi distribütör web sayfası olan ediusturkey.com‘da, bundan sonra da EDIUS 9’la alakalı teknik destek, haberler, güncellemeler, kampanyalar, ücretsiz video eğitimleri ve EDIUS ipuçları videolarını Türkçe altyazılı İngilizce olarak bulabileceksiniz. Ayrıca yine EDIUS’la alakalı güncel bilgileri ve tartışmaları aşağıdaki Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

@EDIUS.TR
Türkiye’deki Edius kullanıcıları

ÖNEMLİ – EDIUS 9‘a ücretsiz geçiş hakkı

Grass valley, EDIUS 9‘un çıkmasına sayılı günler kala Edius 8 lisansı satın alan kullanıcılara güzel bir hediye sunuyor. 1 Eylül – 30 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye’deki herhangi bir Edius bayisinden orijinal lisans satın almış veya alacak olan kurumlar veya kişiler, EDIUS 9‘a ücretsiz geçiş hakkı kazanacaklar. Yine bu sitede ve Facebook sayfalarımızda ilan edeceğimiz linkten kayıt olacak kullanıcılara mail yoluyla EDIUS 9 seri no ve download linki gönderilecek. Ücretsiz geçiş için kayıtlar 1 Kasım-31 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılabilecek.

EDIUS 9‘a ücretsiz geçiş hakkı sadece aşağıdaki lisanslardan mümkün olacak:

EDIUS Pro 8 (full versiyon ya da 7’den upgrade)

EDIUS Pro 8 EDU

EDIUS Workgroup 8 (full versiyon ya da upgrade)

Not: Home Edition sürümü ve Edius 8 öncesi sürümler bu haktan yararlanamayacaktır.

Kapat